Головна сторінка

Виконання плану роботи і бюджету за 3-й квартал 2009 рокуСкачати 165.96 Kb.
НазваВиконання плану роботи і бюджету за 3-й квартал 2009 року
Дата конвертації22.03.2016
Розмір165.96 Kb.
ТипВиконання плану


НОВИНИ


Української асоціації інвестиційного бізнесу 12.10.2009 р.)


Відбулося засідання Ради УАІБ

8 жовтня 2009 року відбулося чергове засідання Ради УАІБ. Члени Ради затвердили рішення Дисциплінарного комітету УАІБ про накладення дисциплінарної санкції «виключення зі складу членів УАІБ з правом повторного вступу» на компанії: ЗАТ «КУА АПФ «Бі Ай Ем” (м.Київ) ТОВ «КУА АПФ „Алекс-Фінінвест” (м.Київ), ТОВ «КУА «Восток-Фінанс» (м.Донецьк), ТОВ «КУА «ЛОТУРЕ-ІНВЕСТ» (м.Київ), ТОВ «КУА «УКРБУД» (м.Севастополь).

На засіданні заслухано та схвалено звіти Дирекції та Ревізійної комісії про виконання плану роботи і бюджету за 3-й квартал 2009 року, також розглянуто і затверджено план роботи та бюджет УАІБ на 4-й квартал 2009 року.

Члени Ради розглянули проекти змін до внутрішніх документів УАІБ, зокрема до Положення про порядок прийому компаній до складу членів УАІБ та надання Подання товариствам, які мають намір отримати ліцензію на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) в ДКЦПФР та проекту Порядку надання УАІБ Висновку щодо можливості (неможливості) припинення професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами). Внесення змін до діючих та затвердження нових внутрішніх документів УАІБ пов’язане із внесенням ДКЦПФР змін до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з управління активами інституційних інвесторів і буде затверджене Радою після набуття чинності відповідного рішення ДКЦПФР.

На підставі інформації, наданої ДКЦПФР про анулювання ліцензій на здійснення професіональної діяльності, Рада УАІБ виключила зі складу членів Асоціації компанії: ТОВ «КУА «ТЕРРА ІНВЕСТМЕНТС» (м.Харків), ТОВ «КУА «ПІВДЕННИЙ ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ» (м.Одеса), ТОВ «АПФ «Пенсійний капітал» (м.Київ), ТОВ «Перша Севастопольська Компанія з управління активами» (м.Севастополь), ТОВ «КУА «ФІНАНСОВА ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ» (м.Харків).

Рада розглянула питання про вступ до УАІБ ТОВ „КУА „АЛЬФА КАПІТАЛ” (м.Київ) і вирішила прийняти її кандидатом у члени УАІБ з переведенням у статус повноправного члена Асоціації після отримання компанією ліцензії ДКЦПФР, а також надала компанії Подання для отримання ліцензії на здійснення діяльності з управління активами інституційний інвесторів.

Наступне засідання Ради заплановано на 12 листопада 2009 року.

*****

УАІБ: Щотижневий аналітичний огляд діяльності відкритих ІСІ в Україні

за 1 – 10 жовтня 2009 року

У перші дні жовтня продовжився помірно низхідний напрям руху фондових ринків, що тримався із середини вересня. Проте, чутливість ринків до макроекономічних та корпоративних новин на тлі очікування даних за 3 квартал 2009 року загострилася, а волатильність індексів у період з 1 до 7 жовтня ще більше зросла в умовах потоку різноспрямованої статистики. Обвал провідних світових ринків 1-2 жовтня, незважаючи на неочікуваний ріст витрат на будівництво та незавершених угод щодо продажу житла у серпні, спричинили дані про гірші порівняно з прогнозними дані про кількість нових безробітних та виробничий індекс у США у вересні, що «потягнуло» за собою, зокрема, і ціни на нафтопродукти та метали.

Однак 5-7 жовтня фондові індекси розвинених країн показали значний ріст завдяки підвищенню індексу послуг у США у вересні, який подолав рубіжну позначку 50 пунктів (і досяг 50.9), що відобразило активізацію невиробничої сфери вперше за останній рік. Поліпшення оцінок корпоративних прибутків у 3-му кварталі, послаблення долара, перше серед країн G20 підвищення базової ставки Банком Австралії (на 25 б. п. із найнижчого за 49 років рівня – 3%) і плани найбільших світових банків підіймати ставки підтримали оптимізм інвесторів на міжнародних ринках акцій та сировини. Водночас, у Європі оптимізм був стриманий неочікуваним падінням виробництва у Великобританії у серпні до мінімуму з 1992 року.

Врешті, за 1-7 жовтня основні індекси у США показали від -0.57% до +0.14%, у Європі – від -1% до -0.5%, у Японії – від -3.3% до -2.7%. Російський ринок був серед лідерів зростання: індекси піднялися на 2.4-2.6%.

Знову «попереду планети усієї» були українські індекси ПФТС та УБ, які «стрибнули» за сім днів на 7.12% та 4.90% (до 592.66 п. та 1 432.2 п.) відповідно. Це повернуло вітчизняний фондовий ринок на рівень третьої декади серпня 2008 року. Обидві основні біржі, особливо ПФТС, продемонстрували ріст обсягів торгів.

Більшість відкритих ІСІ цього тижня наростили свої чисті активи, що, в першу чергу, відбулося за рахунок підвищення вартості цінних паперів у їхніх портфелях. Проте ряд фондів зазнали зниження ВЧА, деякі – через виведення капіталу інвесторами. Сукупні чисті активи 31-го фонду, включеного до попереднього огляду, зменшилися на 0.97 млн. грн. (-0.43%), і склали 225.887 млн. грн. (для 33-х ІСІ, з урахуванням фондів «Тайгер Вайт» та «СЕМ Ажіо» – 227.452 млн. грн.), за даними УАІБ1. «Двигуном» такого руху став фонд «Конкорд Достаток» (-2.118 млн. грн., -27.65%), що викупив 29.27% кількості своїх сертифікатів в обігу та зазнав відтоку 2.243 млн. грн. за тиждень після «вливання» близько 2 млн. грн. в останній день вересня. Крім цього фонду, ВЧА зменшилася ще у 12-ти відкритих ІСІ, проте значно меншими обсягами.

За сім днів найбільше зросли фонди «КІНТО-Еквіті» (+0.356 млн. грн., +8.57%) – завдяки додатковому розміщенню 7.21% сертифікатів та чистому притоку 0.3 млн. грн.; «Класичний» (+0.578 млн. грн., + 1.38%) – всупереч чистому відтоку 0.274 млн. грн.; «Надбання» (+9.14%, +0.056 млн. грн.) та «Бонум Оптімум» (+7.41%, +0.08 млн. грн.) – за рахунок переоцінки активів.

В цілому, за результатами 1-7 жовтня рух капіталу зафіксовано у 12-ти фондів (тиждень тому – у 15-ти), при цьому збільшили кількість належних інвесторам сертифікатів 4 фонди, що додатково залучили 0.351 млн. грн. Сукупний обсяг ІС відкритих фондів в обігу скоротився значно більше, ніж попереднього тижня – на 1.01%, а чистий відтік капіталу з фондів склав майже 2.7 млн. грн., однак 84% із них – частка фонду «Конкорд Достаток».

Тижнева доходність фондів понизилася до +1.38% разом зі збільшенням кількості фондів із негативним результатом (до 10). Найбільше подешевшали цінні папери «СЕБ Фонд грошовий ринок» (-3.43%) та «Патрон» (-2.83%). А найуспішнішим у перші сім днів жовтня став «Бонум Оптімум» (+7.41%), що був серед лідерів і тиждень тому, а цього разу випередив індекс ПФТС. Дохід вище приросту індексу УБ за 1-7 жовтня принесли іще три фонди.

За показниками 33-х відкритих ІСІ, середній дохід за місяць із 7 вересня до 7 жовтня склав 6.94%. У перші дні жовтня «розрив» між лідером та аутсайдером, що зберегли свої позиції, значно збільшився. Так, збитки від вкладень у «ПІО ГЛОБАЛ - Фонд збалансований ОПТИМАЛЬНИЙ» зросли до 6.52%, а дохід у фонді «Надбання» – до 25.75%, тобто зріс за тиждень більш ніж у 1,5 рази і дорівнював середньому приросту індексів акцій. Вартість ІС стала нижчою, ніж місяць тому, у 7-ми фондів, натомість 21 фонд був більш доходним, ніж найвигідніший депозит у золоті (+3.96%) за цей час. Доларові депозити принесли найбільші збитки за місяць (-4.27%).

Зростання вартості інвестицій у фонди з 1 січня до 7 жовтня 2009 року у середньому становило 14.92%, що несуттєво відстає від доходу за депозитами у гривні (16.11%). Причому половина фондів принесли дохід з початку року вище, ніж банківські вклади, найдоходнішими серед яких були «золоті» (+26.67%). Три лідери утримують доходність на рівні близько 50% від зростання індексів акцій, це «СЕМ Ажіо» (+48.25%), «Ярослав Мудрий - фонд акцій» (+47.56%) та «ТАСК Ресурс» (+46.07%). Від’ємні показники залишаються у 7-ми відкритих ІСІ із 30-ти, на останній позиції все ще «Мілленіум Захист Капіталу» (-24.89%).

*****
За станом на початок вересня 2009 року кількість зареєстрованих корпоративних та пайових інвестиційних фондів в Україні

становила 1 351, з них, 220 КІФ та 1 131 ПІФ

Згідно з даними ДКЦПФР за станом на 1 вересня 2009 року Комісією було видано 1839 ліцензій професійним учасникам фондового ринку на провадження професійної діяльності, в тому числі: 773 ліцензії на провадження діяльності з торгівлі цінними паперами; 279 ліцензій на провадження депозитарної діяльності зберігачів цінних паперів; 376 ліцензій на провадження діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів; 394 ліцензії на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів; 11 ліцензій на провадження діяльності з організації торгівлі на ринку цінних паперів (10 біржам та одній торговельно-інформаційній системі); три ліцензії на провадження розрахунково-клірингової діяльності; три ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів.

Кількість професійних учасників фондового ринку з урахуванням суміщення декількох видів професійної діяльності становила 1525. При цьому 279 учасників є торговцями-зберігачами (124 банки), серед них 32 учасники є торговцями-зберігачами-реєстраторами (24 банків). Три депозитарії мають ліцензії на розрахунково-клірингову діяльність.

У січні-серпні 2009 року обсяг випуску акцій, зареєстрованих центральним апаратом Комісії, становив 61,67 млрд. грн. Такий показник виявився у 2 рази, або на 30,97 млрд. грн. більшим за результат аналогічного періоду 2008 року, в основному, за рахунок реєстрації випусків акцій банківськими установами з метою збільшення статутного капіталу.

Крім того, ДКЦПФР було зареєстровано 185 випусків облігацій підприємств на суму 8,66 млрд. грн., що на 14,45 млрд. грн. менше показника січня-серпня 2008 року. На відміну від аналогічного періоду минулих років, продовжується тенденція щодо відсутності зацікавленості з боку комерційних банків та страхових компаній щодо залучення коштів шляхом випуску боргових зобов’язань.

Протягом зазначеного періоду ДКЦПФР також було зареєстровано випуск облігацій міських позик Львівською міською радою на суму 300 млн. грн.

Обсяг випусків інвестиційних сертифікатів ПІФ, зареєстрованих ДКЦПФР у січні-серпні поточного року, становив 31,99 млрд. грн., що на 12,61 млрд. грн. менше показника січня-серпня 2008 року. Обсяг зареєстрованих випусків акцій КІФ зменшився порівняно з аналогічним періодом минулого року на 4,34 млрд. грн. та становив 1,29 млрд. грн.

За станом на 1 вересня 2009 року кількість зареєстрованих корпоративних та пайових інвестиційних фондів в Україні становила 1 351, з них, 220 КІФ та 1 131 ПІФ.

У січні-серпні 2009 року обсяг виконаних біржових контрактів з цінними паперами на організаторах торгівлі дорівнював 12,95 млрд. грн., що на 42,75% менше показника аналогічного періоду минулого року (22,62 млрд. грн.). При цьому обсяг торгів акціями становив 5,4 млрд. грн., а облігаціями підприємств - 5,33 млрд. грн. Обсяг виконаних біржових контрактів на організаторах торгівлі на вторинному ринку становив 66,61% від загального обсягу виконаних біржових контрактів протягом зазначеного періоду.

За звітний період обсяг виконаних біржових контрактів на ФБ ПФТС дорівнював 6,1 млрд. грн., на УМВБ - 1,4 млрд. грн., на УМФБ - 1,1 млрд. грн., на «Українській біржі» - 1 млрд. грн., на КМФБ - 992,4 млн. грн., на ФБ «Перспектива» - 909,2 млн. грн., на ПТІС - 787,8 млн. грн., на ПФБ - 253,9 млн. грн., на ФБ «ІННЕКС» - 204,2 млн. грн., на СЄФБ - 116,3 млн. грн., на УФБ - 19,6 млн. грн.

За станом на 1 вересня 2009 року до біржових списків організаторів торгівлі було включено 1 667 цінних паперів 875 емітентів. Кількість цінних паперів, які входили до біржових реєстрів організаторів торгівлі, становила 237. У біржовому реєстрі до котирувального списку за І рівнем лістингу було включено 13 цінних паперів, за ІІ рівнем лістингу - 224 цінних папери.

За період існування Загальнодоступної інформаційної бази даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів у ній було зареєстровано понад 15,7 тис. емітентів. Емітентами розкрито 47,72 тис. повідомлень особливої інформації, а також квартальної інформації (1062 - за І квартал 2008 року, 1085 - за ІІ квартал 2008 року, 1076 - за ІІІ квартал 2008 року, 1059 - за ІV квартал 2008 року, 1033 - за І квартал 2009 року, 991 - за ІІ квартал 2009 року).

Більше 14,44 тис. емітентів розкрили річну інформацію за 2007 рік. При цьому за станом на початок вересня 14,03 тис. емітентів розкрили річну інформацію за 2008 рік.

*****

Держінвестицій оприлюднило проект закону «Про внесення зміни

до статті 8 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»


Державне агентство України з інвестицій та інновацій на своєму офіційному сайті оприлюднило проект закону «Про внесення зміни до статті 8 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)». Як зазначається у повідомлені Агентства, він розроблений з метою забезпечення розвитку національної інноваційної системи шляхом створення інфраструктури для фінансування інноваційної діяльності.

Досягти зазначеної мети планується шляхом розширення прав спеціалізованих небанківських інноваційних фінансово-кредитних установ, які створені та діють відповідно до закону «Про інноваційну діяльність», щодо створення та участі в інститутах спільного інвестування. Це дозволить державному та комунальному капіталу брати участь у фінансуванні стратегічно важливих для розвитку національної економіки об’єктів.

 *****

У парламенті зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо забезпечення права

власників простих акцій на отримання дивідендів)

У Верховній Раді зареєстровано проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо забезпечення права власників простих акцій на отримання дивідендів) (реєстраційний №5183), внесений народним депутатом

А.Павловським. Документом пропонується внести до закону «Про акціонерні товариства» норму, згідно з якою виплата дивідендів акціонерним товариством здійснюється в обов’язковому порядку з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку в обсязі не менш ніж 30% за рішенням загальних зборів у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року.

 *****

РА «Експерт-Рейтинг» почало присвоювати рейтинги надійності КУА

З кінця вересня поточного року рейтингове агентство «Експерт-Рейтинг» започаткувало присвоєння інфраструктурних рейтингів. Агентство розробило та запровадило методику оцінки роботи компаній з управління активами, зберігачів та колекторських компаній. Розробка методології рейтингування КУА тривала упродовж двох років за участі представників УАІБ та учасників ринку.

Як зазначив на прес-конференції, присвяченій цій події, головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран, методологія присвоєння інфраструктурного рейтингу передбачає оцінку за рядом критеріїв. Серед них, зокрема, такі: ринкова частка та ділова активність компанії; фідуціарні ризики для клієнтів; фінансова стійкість; система контролю; диверсифікація клієнтської бази; диверсифікація каналів продажу; якість здійснення професійної діяльності. З розвитком ринку методологія присвоєння інфраструктурних рейтингів вдосконалюватиметься.

Рейтингова шкала складається з найвищого (uaAAA), дуже високого (uaAA), високого (uaA), гарного (uaBBB), прийнятного (uaBB), задовільного (uaB), сигнального (uaBCCC) та низького (uaCC) рейтингів.

Першою компанією в Україні, якій «Експерт-Рейтинг» присвоїв інфраструктурний рейтинг стала КУА ВАТ «КІНТО». Компанії було присвоєно рейтинг надійності на рівні uaAA. Він свідчить, що КУА з високою вірогідністю виконає свої фідуціарні зобов’язання перед клієнтами, маючи для цього матеріально-технічну базу, кадровий та ресурсний потенціал. До кінця осені «Експерт-Рейтинг» планує присвоїти рейтинг ще ряду КУА, які управляють активами публічних фондів.

Президент КУА ВАТ «КІНТО» Сергій Оксаніч відзначив, що основними принципами роботи компаній з управління активами з клієнтами мають бути прозорість, відкритість та професіоналізм. Саме це є основною запорукою довіри до їхньої діяльності. Клієнти повинні бути впевнені, що компанія може працювати ефективно в поточних ринкових умовах та адекватно реагувати на усі виклики.

Сьогодні на вітчизняному фондовому ринку спостерігається позитивний тренд. При цьому значне підвищення інтересу масових інвесторів до інститутів спільного інвестування, насамперед, до відкритих фондів, ймовірніше відбудеться вже навесні наступного року. С. Оксаніч прогнозує, що у 2010 році у сфері спільного інвестування можна очікувати досягнення та перевищення результатів, зафіксованих у передкризовому 2007 році.

*****

Протягом вересня 2009 року Міністерство фінансів здійснило

розміщення ОВДП на загальну суму 1 265,57 млн. грн.

Протягом вересня 2009 року Міністерство фінансів здійснило розміщення облігацій внутрішніх державних позик на загальну суму 1 265,57 млн. грн., повідомляє сайт НБУ. За січень-вересень поточного року було здійснено розміщень на суму 11 517,89 млн. грн., а з урахуванням ОВДП, випущених на рекапіталізацію банків, - на загальну суму 44 291,7 млн. грн.

Середньозважена доходність за ОВДП під час первинного розміщення у вересні 2009 року становила 21,78% річних, а з початку року - 17,53% річних. При цьому середньозважена доходність з урахуванням ОВДП, випущених на рекапіталізацію, за січень-вересень дорівнювала 11,59 % річних.

Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який з початку 2009 року становив 6 020,78 млн. грн., у тому числі основний борг –

3 725,5 - млн. грн., сплата доходу - 2 295,28 млн. грн.

*****

У 3-му кварталі 2009 року на міжнародних ринках було здійснено

149 ІРО, у результаті яких залучено $37,8 млрд., що на 282% більше у порівнянні з попереднім кварталом

Згідно з інформацією компанії Ernst&Young, в 3-му кварталі 2009 року на міжнародних ринках було здійснено 149 ІРО, у результаті яких залучено $37,8 млрд., що на 282% більше у порівнянні з попереднім кварталом. Кількість публічних розміщень акцій компаній, здійснених у липні-вересні, є найбільшою в нинішньому році, але залишається істотно нижчою історичного максимуму.

Загалом за дев’ять місяців 2009 року на світових ринках було здійснено 277 ІРО, у результаті яких залучено $49,1 млрд. Водночас у звітний період кількість публічних розміщень скоротилася більш ніж удвічі у порівнянні з показником аналогічного періоду минулого року (676 ІРО), а загальний обсяг залучених коштів знизився на 47% (показник січня-вересня 2008 року становив $92,5 млрд.).

Поряд із цим, якщо торік 120 компаній вирішили відмовитися від планів щодо здійснення первинного публічного розміщення акцій чи відкласти їх на майбутнє, то сьогодні їхня кількість скоротилася.

Зростанню показників розвитку світового ринку ІРО у 3-му кварталі сприяли угоди, проведені китайськими компаніями. Зокрема, ними було здійснено сім із десяти найбільших IPO, причому майже всі розміщення акцій відбувалися на фондових біржах Шанхая та Гонконгу.

Найбільшим за обсягом залучених коштів як у липні-вересні, так і за дев’ять місяців поточного року було первинне публічне розміщення акцій китайської державної інженерно-будівельної корпорації China State Construction Engineering Corp - $7,3 млрд.

У цілому, 62 компанії з Китаю залучили близько $25 млрд., або 63% загального обсягу коштів, отриманих у 3-му кварталі шляхом ІРО на світових ринках.

У зазначений період також спостерігалося пожвавлення активності щодо здійснення публічних розміщень акцій компаній з США. Так, на компанії цієї країни, які залучили $3,2 млрд., припало 8,4% загального обсягу коштів. При цьому 4 угоди увійшли до двадцятки найбільших ІРО в 3-му кварталі 2009 року.

На індійські компанії, які в липні-вересні залучили у ході ІРО $2,6 млрд., припало 7,2% загального обсягу коштів. Три угоди, здійснені емітентами з Індії, увійшли до двадцятки найбільших ІРО у 3-му кварталі 2009 року.

У той час як на азійських ринках ІРО відбувалося значне пожвавлення, європейські ринки перебували у рецесії. Так, наприклад, у Німеччині та Італії ІРО взагалі не проводилося. Французькими та іспанськими компаніями було здійснено по одній угоді, британськими - дві.

У цілому, в 3-му кварталі 2009 року європейськими компаніями було здійснено угод з ІРО на загальну суму $189,2 млн., що склало лише 0,5% загального обсягу коштів, залучених у цей період на світових ринках.

Останнім часом спостерігається зміна лідерів і серед фондових бірж, на яких проводяться первинні публічні розміщення. В 3-му кварталі на біржі NASDAQ було здійснено два великих розміщення акцій компаніями Shanda Games Ltd (Китай) та Avago Technologies (Сінгапур). Разом із тим, у поточному році на Лондонській фондовій біржі - одному із світових лідерів ІРО попередніх років - не відбулося жодного публічного розміщення акцій.

*****

За минулий тиждень Індекс ПФТС зріс на 46,93 пункту,

а Індекс українських акцій - на 141,02 пункту
Індекс та обсяги торгів на ПФТС за 09.10.2009 р.

Обсяг торгів,

грн.

Індекс

ПФТС

53 216 821,78

617,27


Індекс українських акцій та обсяги торгів на «Українській біржі»

за 09.10.2009 р.

Обсяг торгів,

грн.

Індекс

українських акцій

30 556 237,12

1 499,45


*****


У вересні 2009 року в Україні була зафіксована інфляція на рівні 0,8%,

а у січні-вересні - на рівні 9,1%

У вересні 2009 року Індекс споживчих цін в Україні дорівнював 100,8%, а за січень-вересень - 109,1%, повідомляє Державний комітет статистики. У свою чергу, Індекс цін виробників промислової продукції у вересні становив 103,6% (з початку року - 110,6%). При цьому у добувній промисловості у вересні ціни зросли на 7,6% (з початку року - на 7,6%), у переробній промисловості - на 3,8% (з початку року - на 13,2%), а у виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води - на 1,1% (з початку року - зросли на 2,4%).

*****

У вересні 2009 року грошова маса в Україні зменшилася на 0,3%,

а монетарна база зросла на 0,1%

За інформацією Національного банку ситуація на грошово-кредитному ринку України у вересні 2009 року характеризувалася певним збільшенням напруги через посилення девальваційних очікувань. За таких обставин НБУ продовжував проводити більш жорстку грошово-кредитну політику, посиливши вимоги до формування банками обов’язкових резервів, а також вживав інших заходів щодо стабілізації ситуації на грошово-кредитному ринку.

В умовах загострення політико-економічної ситуації в країні та відповідного зниження рівня доходів в економіці значна частина коштів виводилася з банківської системи після закінчення терміну дії депозитного договору.

Загальний обсяг депозитів у вересні зменшився на 0,4% (з початку року на 11,1%) - до 318,2 млрд. грн., в тому числі у національній валюті - на 0,3% (з початку року - на 16,6%), в іноземній валюті - на 0,5% (з початку року - на 4%).

Депозити фізичних осіб за вересень знизилися на 0,8% до 202,3 млрд. грн., тоді як обсяг депозитів юридичних осіб збільшився на 0,3% до 115,9 млрд. грн.

Переведення населенням частини вільних коштів в іноземну валюту зумовило зменшення у вересні обсягу готівки поза банками в національній валюті на 0,2% (з початку року - на 3,8%) до 148,9 млрд. грн. Питома вага готівки у структурі грошової маси у вересні залишилася на рівні попереднього місяця (31,7%).

З врахуванням вищезазначеного обсяг грошової маси у вересні зменшився на 0,3% (з початку року на 8,9%) до 469,6 млрд. грн. У свою чергу, монетарна база зросла на 0,1% (з початку року зменшилася на 1,6%) до 183,6 млрд. грн.

На динаміку монетарної бази у вересні вплинуло збільшення обсягу коррахунків банків на 9% (з початку року він зменшився на 13,8%) до 16,1 млрд. грн. Одним із факторів, що сприяв цьому, було зменшення на 46% (до 3,6 млрд. грн.) обсягу коштів уряду України в національній валюті на рахунках у Національному банку.

Загальний обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками за вересень 2009 року, становив 12,5 млрд. грн., в тому числі 5,7 млрд. грн. було перераховано банками на окремий рахунок в Національному банку відповідно до нових вимог щодо формування банками обов’язкових резервів.

В умовах зростання ліквідності банківської системи та з метою забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку Нацбанк продовжив більш активно проводити операції з мобілізації коштів, обсяг яких у вересні становив 7,2 млрд. грн. (з початку року - 72,4 млрд. грн.), тоді, як обсяг операцій з рефінансування банків - усього 0,7 млрд. грн. (з початку року - 59,6 млрд. грн.).

Середньозважена процентна ставка за мобілізаційними операціями у січні-вересні 2009 року становила 6,8%, а середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування - 16,9%.

У вересні Національний банк відповідно до статті 2 закону «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» здійснив операції з викупу державних облігацій України на суму майже 1,4 млрд. грн. (за номінальною вартістю). З початку року операцій з викупу державних облігацій України було проведено на суму майже 27,7 млрд. грн. Такі операції проводилися як з метою регулювання ліквідності, так і на виконання вимог законів «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Заходи, які вживав НБУ протягом вересня, спрямовувалися переважно на обмеження спекулятивного попиту на іноземну валюту і не мали на меті обмеження банками кредитної підтримки економічного розвитку.

Загальний обсяг кредитних вкладень за станом на кінець вересня становив 724,4 млрд. грн., збільшившись за місяць на 0,2% (з початку року він знизився на 1,3%). Обсяг кредитів, наданих юридичним особам, збільшився у вересні на 1,1% (з початку року - на 3,9%), тоді як обсяг кредитів, наданих фізичним особам зменшився на 1,4% (з початку року - на 10,1%).

Середньозважена ставка за кредитами у національній валюті у вересні зросла до 17,8%, тоді, як в іноземній валюті знизилась до 10,1%. Середньозважена вартість депозитів у національній валюті у вересні збільшилася до 12,4%, а в іноземній валюті - до 9,4%. Середньозважена вартість кредитів на міжбанківському ринку у вересні зросла до 5,7%, у тому числі за кредитами овернайт - до 3,2%.Підготовлено за матеріалами сайтів Інтернет-агентств та власною інформацією


1 До огляду не включено фонди «ТД Україна Збалансований» та «Тект-Стабільність».