Головна сторінка

Витяг із книги І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?»Скачати 31.75 Kb.
НазваВитяг із книги І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?»
Дата конвертації21.03.2016
Розмір31.75 Kb.
ТипВитяг

ДОКУMЕНТ1.
Витяг із книги І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?»
От і радіємо з денаціоналізації десятків народів, з успіхів русифікації, то, що мовляв понад десять мільйонів неросіян в Союзі, за останнім переписом, назвали «рідною» російську мову і зреклися своєї мови. І ставимо це в заслугу «великому и могучему русскому языку», забуваючи, що всі великі росіяни вбачали велич і красу своєї мови зовсім не в її нібито здатності витісняти й заміняти собою інші і славили її лише тоді й оскільки, коли й оскільки йшлося про обстоювання її для себе, а не поширення її на інших. ... Щоб десятки націй СРСР «добровільно» відмовилися від своєї мови й національності, для цього потрібно дуже багато, непомірно багато неправди й несправедливості. Бо ж в атмосфері правди й справедливості безглузда й дика сама постановка того питання, такої мети: спеціально відмовлятися, цілим народом відмовлятися від своєї мови... Кому і що це дає?... Потрібно багато несправедливості і неправди щодо минулої історії цих народів, щодо марксизму-ленінізму, щодо суті комунізму, щодо характеру тих процесів, які відбуваються на наших очах. Чи при цьому можливе буде створення тієї високолюдяної й високоморальної атмосфери, з якою тільки й пов'язується в наших поглядах комунізм.

Вітчизна. - 1990. - № 7."-С. 100.
ЗАПИТАННЯ ДО ДОКУМЕНТІВ____________

Прокоментуйте витяг із книги І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?»

а) Про яку атмосферу «неправди і несправедливості» пише І. Дзюба?

б) Які офіційні догми радянської пропаганди заперечував у своїй роботі І. Дзюба?

ДОКУМЕНТ №3.
З книги Л. Лук'яненка «Сповідь у камері смертників»
1953 року я вступив на юрфак Московського університету ім. Ломоносова.

...За п'ять років у Москві мене сім разів обізвали «хохлом». Кожен із цих сімох був -моїм колегою і називав мене хохлом у доброму гуморі. Я в той момент і точно в його ж доброзичливому тоні називав його «кацапом». І тут ставало несподіване: мій добрий ко-легарізко зупинявся, повертався, витріщувався на мене^наче як' на якогось марсіанина, і кидав: - Так ти націоналіст...

...Я почав уважніше придивлятися під цим кутом зору до майбутніх юристів - російських інтелігентів, потенціальних творців національної державної політики Союзу PCP - і побачив, що національна зверхність державної багатовікової імперської нації так глибоко просякла свідомість російських людей, що нерівність вони сприймали за рівність.

...Після XX з'їзду КПРС у московських бібліотеках, у читальних залах з'явилося багато раніше закритої літератури... Твори М. Гру-шевського теж почали видавати...

У залі періодики бібліотеки імені Леніна з'явилися комплекти журналу «Гасло», що виходив у Чернівцях і друкував матеріали до програми РУП (Революційної української партії)... Мене вразили матеріали до програми РУП своєю демократичністю і соціаліс-тичністю.

Лук'яненко Левко. Сповідь у камері смертників. -К., Вітчизна, 1991. - С. 18.
ЗАПИТАННЯ ДО ДОКУМЕНТІВ____________
Які причини виникнення дисидентства і власної участі у ньому визначає Л. Лук'яненко?

Документ № 2
ВИТЯГ З ПОСТАНОВИ ЦК КП УКРАЇНИ ПРО ВИСНОВОК НА ЛИСТ І.ДЗЮБИ ТА ДОДАНИЙ ДО НЬОГО МАТЕРІАЛ, НАДІСЛАНІ ДО ЦК КП УКРАЇНИ (22 лютого 1972 р.)
...2. Підготовлений І.Дзюбою матеріал «Інтернаціоналізм чи русифікація?» має явно виражений антирадянський, антикомуністичний характер, а його автор стоїть на буржуазно-націоналістичних позиціях. Політична шкідливість, класово ворожа суть цієї «праці» полягає в тому, що в ній зводиться наклеп на ленінську національну політику КПРС, робиться спроба довести пригнічене становище України в складі СРСР і дискредитувати Союз РСР, як нову, вищу форму об'єднання суверенних союзних республік, послабити дружбу, розпалити недовір'я і ворожнечу між українським і російським народами, дезорієнтувати наш народ і світову громадськість щодо справжнього стану культурного розвитку Радянської України.

З цією метою Дзюба вдається до спотворення і перекручення положень ленінської національної політики та змісту творів класиків марксизму-ленінізму з національного питання, обґрунтовує свою «теоретичну» платформу, яка виражає погляди українського буржуазного націоналізму, повторює і намагається «аргументувати» основні твердження буржуазної та націоналістичної пропаганди.
Запитання до документа

Як Ви вважаєте, які положення праці І.Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?» викликали обурення партійно-радянського керівництва?